Premolar rupt

22-05-2012
roxcor
Nu este medic/terapeut
roxcor
Buna seara,
In urma cu mai putin de o saptamana, la diferenta de o zi, mi s-au rupt, in timp ce mancam, bucati din 2 premolari. Unul dintre ei este devital, are nervul scos de 2 ani si era plombat, iar celalalt avea doar o carie (fara nerv scos, insa nu am dureri). Cel cu plomba(molar2) s-a retezat din fata, cam 25% pe diagonala, pana la nivelul gingiei. in spate este intreg. Celalalt (fara plomba - molar1) s-a spart tot pe diagonala, insa mai mult, in fata ramanand doar ca un colt, jumatatea din spate fiind intreaga, iar in centru o gaura. In acesta situatie ramane de facut o coroana dentara, insa intrebarea mea este ce tip sa aleg? Din ceramica total, sau ceramica+metal( pt ca ma gandesc, fiind premolari, se exercita forta masticatorie si ar avea nevoie de mai multa rezistenta? Credeti ca necesita si pivot?
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul