Necroza de cap femural se poate ameliora?

21-01-2012
pilos arabella
Nu este medic/terapeut
pilos arabella
am si o intrebare pentru domnii dr.Bogdan Cristian Ion si Marius Uscatu.am o stra bunica de 87 de ani care a fost diagnosticata cu necroza de cap femural si vroiam sa imi spuneti daca la varsta ei se poate cumva ameliora aceasta necroza fara interventie chirurgicala..?mentionand ca i s-au administrat mai multe tratamente in decurs de 1 luna, luna in care abia se ridica din pat sa mearga la toaleta(tratament:arcoxia, midocalm apoi DHC, midocal, no-spa iar durerile nu dispar deloc si i-au facut mai mult rau adica a suferit tot felul de stari de rau, greata, varsaturi)cand sta culcata pe spate nu are dureri doar daca se ridica si se sprijina pe piciorul afectat.si inca ceva daca se ajunge la interventie chirurgicala(protezare, cat costa aproximativ)va multumesc
7 comentarii
0
21-01-2012, ora 14:49
pilos arabella
Nu este medic/terapeut
pilos arabella
am si o intrebare pentru domnii dr.Bogdan Cristian Ion si Marius Uscatu.am o stra bunica de 87 de ani care a fost diagnosticata cu necroza de cap femural si vroiam sa imi spuneti daca la varsta ei se poate cumva ameliora aceasta necroza fara interventie chirurgicala..?mentionand ca i s-au administrat mai multe tratamente in decurs de 1 luna, luna in care abia se ridica din pat sa mearga la toaleta(tratament:arcoxia, midocalm apoi DHC, midocal, no-spa iar durerile nu dispar deloc si i-au facut mai mult rau adica a suferit tot felul de stari de rau, greata, varsaturi)cand sta culcata pe spate nu are dureri doar daca se ridica si se sprijina pe piciorul afectat.si inca ceva daca se ajunge la interventie chirurgicala(protezare, cat costa aproximativ)va multumesc
0
25-01-2012, ora 23:24
Dora Maria
Nu este medic/terapeut
Dora Maria
Domnule Dr. Bogdan Cristian Ion

Ma numesc Dora, am 27 ani si locuiesc in Vancouver, Ca. Urmaresc cu mult interes sfaturile competente pe care le dati in diverse cazuri de osteonecroza si am indraznit sa va cer si eu opinia in cazul meu.
Acum 7 ani am fost depistata cu SLE facand un tratament puternic timp de 2 ani cu steroizi inclusiv chimioterapie. Starea sanatatii mele s-a imbunatatit mult in ultimii ani - lupusul fiind in stare dormanta. Dar acum un an am inceput sa am dureri la genunchi si apoi la femurul drept si in urma MRI facute diagnosticul a fost de Avascular Necrosis sau Osteonecrosis. Desi am copiile de la aceste MRI, nu pot sa va dau prea multe informatii, ele fiind in lb. engleza. Totusi din cate am inteles de la doctorul meu reumatolog, concluziile se rezuma la:
- AVN stadiu incipient: 1-2
- capul femurului - conturul- nu este afectat
- capul femurului este usor "flattening" din cauza greutatii corporale. Am 57 Kg si 1.63m inaltime.
- femurul stang si "sacroiliac joint" sunt normale.
- referitor la genunchi, acolo este acut os infarct la tibial meta-diafisis.
Va rog mult sa-mi spuneti daca in cazul meu tratamentul cu hiperbara ajuta, in ce masura si/sau daca puteti sa-mi recomandati alt tratament sau un tratament colateral avand in vedere si SLE.
Multumesc anticipat pentru raspunsul dv. Dora
0
02-02-2012, ora 15:30
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
@pilos arabella
Parerea mea este ca la virsta stra-bunicii Dvs NACF-ul n-ar trebui sa constituie o problema. Oricum evolutia acestor necroze catre coxartroza este una lenta, adica se intinde pe ani, iar aparitia coxartrozei nu intotdeauna necesita o protezare de urgenta. Astfel ca este putin probabil sa se ajunga la o proteza tinind cont de virsta inaintata. Important este sa evite sprijinul in articulatia afectata, ceea ce incetineste evolutia necrozei.

@Dora Maria
Situatia Dvs este ceva mai complicata tinind cont de virsa tinara si tratamentul corticosteroid. Chiar daca NACF-ul a fost constatat unilateral, afectarea metafizei tibiale va incadreaza in ceea ce se cheama necroza avasculara sistemica, adica este posibil ca pe linga cele doua spoturi de necroza avasculara sa mai fie si altele. Chiar daca la nivelul genunchiului acest proces este descris ca fiind unul de infarct osos, in fond, fiziopatologic infarctul osos este identic cu necroza avasculara, dar termenul de necroza se foloseste in definerea afectarilor ischemice grave ale epifizelor, tocmai datorita evolutiei acestora catre modificarea conturului si implicit artroza. Afectarea metafizara a tibiei nu implica acest risc, adica intre suprafata articulara a platoului tibial si zona de necroza/infarct osos fiind o portiune relativ mare de os sanatos, astfel ca riscul de prabusire este fie mic sau chiar zero.

De ce este asa de important sa aflam si alte eventuale spoturi de necroza, deoarece pot pereclita si alte articulatii.

In general se considera ca terapia corticosteroida ar sta la baza acestor necroze avasculare, in special cele sistemice, dar explicatia, respectiv mecanismul prin care aceasta ar actiona nu este concludenta, cel putin pentru mine. Eu consider ca aceste necroze sistemice aparute sub corticosteroizi sint de fapt expresia unei infecti nediagnosticate, si anume este vorba despre un patogen numit borrelia afzeli, din grupul celor implicati in artroborrelioza, care in tara in care locuiti mai este cunoscuta si sub denumirea de boala Lyme.

Lyme-ul in general este descris in America ca fiind produs de borrelia burgdorferii, in Europa insa speciile implicate in borrelioze sint garini si afzeli, afzeli insa pare a fi mai mult implicat in afectari articulare si colagenoze, adica N-AR FI EXCLUS ca acest patogen sa fi generat si sindromul autoimun pentru care a fost necesara corticoterapia.

Borrelia afzeli se poate gasi prin teste imunologice specifice, care insa trebuiesc facute in laboratoare de referinta, deoarece trebuie sa specificati ca doriti cautarea borreliei afzeli fenotipul european, diferit oarecum de cel american. In plus datorita imunosupresiei este posibil ca testele imunologice, Western-Bloot-ul sa nu iasa pozitiv, deocamdata.

Este necesar de a diagnostica in detaliu cauza acestor infarcte osoase, deoarece terapia este diferita. Oricum pentru aceasta necroza avasculara a capului femural trebuie sa mentineti o restrictie stricta de incarcare, adica nu mai aveti voie sa calcati/sprijiniti pe piciorul afectat. Trebuie sa luati legatura cu un centru de medicina hiperbara din apropiere si sa incepeti un tratament specific, acestea desfasurindu-se dupa protocoale stricte, colegii din Canada stiu ce au de facut.

Dupa cca 3 saptamani de hiperbara, nu mai devreme, puteti face si aceste WB-uri desfasurate la borrelii, sau daca aveti posibilitatea financiara puteti face un PCR la borrelia, oricind, dar iarasi trebuie sa specificati sa caute borrelia afzelii.

Ca si terapie medicamentoasa pina cind veti afla ce alte zone de os mai sint afectate si daca sint sau nu implicate borrelii in patologia dvs. puteti lua vessel due ca antiagregant plachetar (trebuie insa prescris de un medic): 2/zi, bilobil intensiv: 2/zi, vit C 2/zi, osseor (trebuie prescris de medic) si un preparat de Ca. Osseorul este destinat intaririi corticalei osoase.

Daca se constata prezenta borreliilor, atunci trebuie sa va adresati unui centru de boli infectioase specializat pe aceasta afectiune, cel mai indicat ar fi sa fie afiliat ILADS, pentru inducerea unui tratament antibiotic corespunzator, ce poate beneficia si de aportul sedintelor de oxigenare hiperbara. De asemenea daca borreliile ies pozitive ar fi de dorit sa-i investigati si pe cei din jurul Dvs., deoarece acestea sint infectii ce se pot transmite, chiar mult mai usor decit multi cred.

Aici:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=839883
este descris un caz asemanator cu al Dvs.
aici:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=838935
ce trebuie sa indeplineasca un WB pentru a fi concludent si de asemena o multime de consideratii personale pe tema artroborreliozei, atit in aceste postari cit si in cele legate de borrelioza sau zoonoze.

Cu stima,
dr. Ion
0
06-02-2012, ora 22:36
Dora Maria
Nu este medic/terapeut
Dora Maria
Va multumesc foarte mult, domnule Doctor. Desi parerea dvs. pare sa fie the worst scenario dintre toate relele ce s-au abatut asupra mea, am inceput deja tratamentul hiperbara si am vorbit cu doctorul meu pentru a face analizele respective, in special PCR-ul.
Inca o data va multumesc pentru sfatul dvs si timpul accordat. Dora
0
07-02-2012, ora 00:22
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Este foarte adevarat ca ceea ce voi in America numiti Lyme, este the worst scenario pe care il puteti gindi, dar nu este chiar improbabil!

Daca ati inceput hiperbara acesta este un lucru bun pentru necroza, atit pentru sold cit si pentru genunchi! In functie de schemele pe care le faceti (ma gindesc ca 1, 4 bari, adica 2, 4 ATA) cam la 40 de ore de hiperbara (daca sint scheme de 2, 5 ore cam la 15 sedinte) trebuie sa faceti un RMN de control al soldului (genunchiul este mai putin important de monitorizat, datorita localizarii metafizare a necrozei). In functie de acest RMN se poate calcula foarte exact raspunsul organismului Dvs. la terapie, adica cite ore, respectiv sedinte, mai sint necesare pina la disparitia completa a edemului din secventa STIR. De asemenea extrem de importanta este restrictia de incarcare a articulatiilor afectate, adica pina cind secventa T1 nu se "incarca", adica semnalul nu se normalizeaza, nu mai aveti voie sa va sprijiniti in membrul afectat, in special la urcatul scariror, deplasare sau ridicatul din pozitia sezind.

Schemele sub 2, 4 ATA sint ineficiente in necroze.

Daca insa testul de borrelia iese pozitiv, atunci ar fi bine sa folositi hiperbara ca adjuvant in schemele de antibioterapie. Schemele de 2, 4 ATA le puteti folosi ca terapie antiinflamatorie si imunostimulanta, iar cele de 3, 0 ATA ca terapie antibiotica. Este foarte important ca testele pe care le faceti sa caute SI borrelia afzelii, nu numai burgdorferii, deoarece artroborrelioza de la noi este un pic diferita de Lyme-ul de la voi. Afzeli raspunde foarte bine la minociclina, dar aceasta nu se poate administra concomitent cu osseorul, astfel ca se incepe tratamentul cu macrolide si apoi se alterneaza.

Important acuma este sa scapati de necroza, iar despre borrelii, daca cumva acestea ies la analize, aveti tot timpul din lume sa aflati cum scapati de ele, respectiv de coinfectiile care le insotesc si, lucru foarte important, pe cine ati mai infectat din jurul Dvs. in tot timpul in care ati fost purtatoare asimptomatica a acestor bacterii!

Hidratati-va bine inainte de hiperbara si la cel mai mic semn de fibromialgie sau ameteala puternica anuntati medicul din barocamera, borreliile in hiperbara dau reactii Jarisch-Herxheimer, mai ales daca se folosesc scheme mai adinci de 14 m.

Cu stima,
Dr. Ion
0
31-08-2018, ora 07:56
Denyi
Nu este medic/terapeut
Denyi
Hipeŕbara te poate nenoroci. Este o procedura negarantata. O faci pe propria raspundere.
0
31-08-2018, ora 08:09
Denyi
Nu este medic/terapeut
Denyi
Este medicina alternativa. Ca si acupunctura. Amelioreaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: