Ureche infundata, ce sa fac?

13-04-2008
spervasi
Nu este medic/terapeut
spervasi
Buna seara! de aproximativ o saptamana ma confrunt cu urmatoarea problema: urechea dreapta mi s-a infundat, desi urmez tratament si am fost la medic urechea continua sa se infunde si dupa cateva ore se desfunda pentru ca in ziua urmatoare sa o iau de la capat. Am fost racita serios, problema a aparut cand am fost la munte si am mers cu telecabina. Ce sa mai fac? incep sa ma ingrijorez, de ce nu-si face efectul tratamentul. Medicul, teoretic m-a curatat in ureche cu un aspirator, de ce nu-mi revin? Va rog din suflet daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, e tare urata senzatia sa te auzi ca si cum ai vorbi din canal!! Va multumesc anticipat!
90 comentarii 12 3 Înainte ›
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
este foarte important sa explici daca ai perforatie de timpan sau nu !
Ce au aspirat din ureche, era un dop de cerumen sau ai o secretie otica datorata unei otite externe...sau unei otite medii???
Te rog sa faci o audiograma si o timpanograma si sa o trimiti pe mail.ca sa pot sa.ti dau un raspuns...
0
13-04-2008, ora 00:00
spervasi
Nu este medic/terapeut
spervasi
Buna seara! multumesc pentru raspuns! medicul mi-a zis ca nu este nimic grav, mai mult decat atat nu mi-a zis c-as avea otita. Nu mi-a facut niciun fel de analize, doar s-a uitat in ureche si mi-a scos un dop, cu siguranta nu era o secretie cum spuneti dvs. Mi-a zis ca imi va trece, insa urechea desi nu ma doare continua sa se infunde, seara ma culc cu ea desfundata, iar dimineata ma scol cu ea infundata. Cand inghit aud un zgomot. Sper sa nu fie ceva grav si sa-mi revin, insa faptul ca sunt la sfarsitul tratamentului si ca nu mi-am revenit ma face sa ma ingrijorez.
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Intradevar, pare ca nu este o problema otica!
Dar problema tine de respiratia nazla si trompa lui Eustache!
Trebue sa pui picaturi in nas(olint, rinofug, nostamin), sa curati bine nasul, sa folosesti multa guma de mestecat..si cel mai important, seara la culcare sa incalzesti urechea..cu uscatorul de par sau perna electrica!
peste 3 zile o sa uiti de problema!
La ORL..nu ti.a zis de deviatie de sept sau rinita cronica???
0
13-04-2008, ora 00:00
spervasi
Nu este medic/terapeut
spervasi
Da, mi-am pus niste picaturi in nas: Rhinoil. Cat priveste deviatia de sept sau rinita cronica nici pomeneala. Sper sa aveti dreptate si sa-mi revin, insa cred ca maine mai fac o vizita la medic pentru ca nu este de glumit! acum, spre exemplu e infundata:( Va multumesc din suflet pentru raspunsurile dvs!
0
29-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
foloseste in continuare picaturile

si-au facut macar putin efectul?
0
29-04-2008, ora 00:00
spervasi
Nu este medic/terapeut
spervasi
Da, sunt mult mai bine, nu mai e infundata urechea. Doar atunci cand inghit aud un zgomot, dar nu mereu.
0
29-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
va trece si acela tot cu ajutorul picaturilor
0
02-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
ce picaturi folosesti?
0
02-05-2008, ora 00:00
spervasi
Nu este medic/terapeut
spervasi
Le folosesc tot pe cele care mi le-a recomandat medicul: Rhinoil, sper sa ai dreptate si sa-mi treaca si zgomotul pe care il aud atunci cand inghit.
0
02-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Si eu sper, dar daca totusi nu trece trebuie sa mergi iar la un medic ORL!
si eu sunt medic ORL dar trebuie sa vad cu ochii mei sa stiu ce ai mai luat etc. de pe forum nu se poate zice multe..

Mult noroc!!!!!!!!

daca nu trece zgomotul nu ezita sa mergi la un medic ORL si sa ne spui si noua ce s-a gasit poate iti dam informatii!
0
15-09-2008, ora 00:00
crazyloop89
Nu este medic/terapeut
crazyloop89
buna seara! de aproximativ 3 zile am urechea stanga infundata, am fost la medic ORL si mi-a spus ca am Otita Congestiva, dar din cate m-am interesat eu simptomele otitei congestive sunt dureri ale urechii si febra, eu nici dureri si nici febra nu am, mi-a prescris medicul respectiv un tratament cu doua feluri de pastile si niste picaturi in ureche care dupa ce le depun sa astup urechea cu vata si sa stau 2 ore cu acea vata in ureche. Am continuat tratamentul si nu isi face efectul. Eu in perioada asta sunt si racit si poate infundarea urechii sa se datoreze acestui fapt si anume ca am nasul infundat? Folosesc picaturi in nas BIXTONIM, iar efectul e de maxim 5 ore. Ce sa fac sa revin la normal ? Va rog dati-mi un sfat sa mai continui tratamentul dat de doctorita ORL sau sa imi tratez raceala ? VA MULTUMESC !
0
16-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebue sa cauti un cab. ORL unde se fac... Audiograma si Timpanograma.. dupa ce faci aceste investigatii.. o sa pot sa te ajut cu un tratament corect.
astept rezultatul.
0
24-11-2009, ora 16:11
kitty24
Nu este medic/terapeut
kitty24
buna ziua!
de 2 zile si eu am urechea dreapta infundata, si simt ca si cum ar fi plina cu apa, ca atunci cand mergeam la plaja si imi intra apa in ureche. ce poate fi? mentionez ca tot in partea dreapta am si o masea de minte care trebuie scoasa pentru este crescuta sub gingie si ma deranjeaza (posibil sa fie inflamata). ma doare toata partea dreapta de cap de cand am senzatia asta de ureche infundata.
0
25-11-2009, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa m, ergi la ORL.. sa vada.. dace este un simplu dop de ceara.. sau o otita seroasa.. sau o infectie de la masea!
0
30-11-2009, ora 08:30
dragol
Nu este medic/terapeut
dragol
buna dimiteata!

eu ma simt de 2 zile in continuu raw dar urechea stanga ma doare ingrozitor..spunetimi si mie ce tre sa fac k nu mai pot.

va multumesc!:*
0
30-11-2009, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL.
sa vada cauza durerii !
0
30-11-2009, ora 10:32
pauliciu
Nu este medic/terapeut
pauliciu
Buna ziua! Am si eu o problema acum 1 saptamana am avut o mica durere de ureche (dreapta).Am pus OTOCALM si mi s-a infundat urechea (durerea nu mai exista). Apoi s-a infundat si urechea dreapta.A trecut 1 saptamana si inca nu mi s-au desfundat.Am luat ulterior de la farmacie si OTIST, ZENNAT si o infuzie cu menta. Nici un rezultat. Poate ma puteti ajuta cu ceva.
VA MULTUMESC
0
30-11-2009, ora 22:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. te ajut cu un sfat.
NU mai strica stomacul si ficatul.. cu antibiotice luate aiurea!
ai dopuri de ceara. mergi la ORL sa le scoata.
0
02-12-2009, ora 09:13
pauliciu
Nu este medic/terapeut
pauliciu
Mutlumesc mult pentru raspuns. Am uitat sa precizez ca inainte am fost si racita si ma gandeam ca asta este cauza. Oricum o sa tin cont de sfatul DVS pentru ca inca nu mi-a trecut. MULTUMESC
0
17-12-2009, ora 21:12
pauliciu
Nu este medic/terapeut
pauliciu
Buna seara! Am ascultat sfatul dvs si am mers la ORL. Mi s-au facut spalaturi la urechi insa nu s-au desfundat. Diagnosticul pus este MIPOACUZIE iar tratamentul PIRACETAM injectabil XX 1/zi zece zile - zece pauza - apoi inca XX, NUROFEN, ALCOOL salicilic 3%. Sant foarte ingrijorata din cauza asta. Sper ca tratamentul acesta sa dea rezultate. Ce parere aveti despre tratament?

Va multumesc!
0
17-12-2009, ora 21:15
pauliciu
Nu este medic/terapeut
pauliciu
MA scuzati diagnosticul este Hipoacuzie.

Va multumesc!
0
18-12-2009, ora 11:31
laryYysa
Nu este medic/terapeut
laryYysa
buna ziua!!in urma unei raceli...am ramas cu urechea dreapta infundata.cred ca singura cauza este ca am iesit afara in frig fara caciula pe cap...la -3 -4 grade.ma durea urechea stanga foarte tare, ma intepa, auzeam pocnituri in interior dar si ma durea tot maxilaru plus gatu pe partea stanga..dupa un tratament al farmacistei.gatul, dantura si durerile urechii mi-au trecut dar urechea a ramas infundata.ce pot s fac ??parca nu aud.este o senzatie foarte urata:(. va rog macar un sfat.MULTUMESC!
0
18-12-2009, ora 13:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
LARY
Trebue sa mergi laORL..
in spatele timpanului sa acumulat lichid.. Ai facu o otita seroasa!
0
18-12-2009, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pauliciu
Nu e bine...
ce fel de hipoacuzie ai?
de transmisie sau neurosenzoriala
tre sa faci audiograma + timpanograma.. si sa le trimiti pe mail
0
18-12-2009, ora 15:24
laryYysa
Nu este medic/terapeut
laryYysa
dar se poate sa raman fara auz???:((
0
22-12-2009, ora 10:19
dragos1515
Nu este medic/terapeut
dragos1515
buna ziua !.de 2 zile nu mai aud clar cu urechea dreapta.precizez ca sunt oleak racit si am cam alergat cu capu gol pe afara :D.sunt aproape sigur k am un dop de ceara.trebuie mers neaparat la ORL ?
0
12-03-2010, ora 16:39
ady0034
Nu este medic/terapeut
ady0034
Buna ziua...va rog frumos sa ma ajutati.. sau macar 1 sfat sa imi dati...(La ORL nu am timp sa ma duc deoarece sunt la scoala mai tot timpul)...de ceva vreme {Cred ca am tras curent} (cam 4-5 zile) urechea drapta ma cam supara..in sensul ca IMI AUD BATAILE INIMII IN EA (in ureche).. SI VOCEA CA UN ECOU...si in + simt ca e infudata... 1 Remediu naturist..sau farmaceutic..daca se poate sa imi ziceti si mie va rog frumos din tot sufletul...
0
12-03-2010, ora 18:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista mai multe boli cu aceste simptome( dop de ceara, otita seroasa, otita congestiva)
tratamentul difera radical de la caz la caz!!
mergi la CLinica ORL. unde este medic de garda 24 din 24.. fara as lipsesti de la scoala
0
15-03-2010, ora 17:30
grilpavel
Nu este medic/terapeut
grilpavel
am si eu o intrebare cum pot sa scap de un suierat ciudat in urechea dreapta care se simte doar cand inchid si deschid gura parca ar fi un curent de aer si simt si un pic urechea infundata de auzit aud bine. T oata chestia cred ca mi se trage de vreo 3 4 zile cand mam scobit in ureche si din greseala am introdus betisorul mai adanc pe moment nu am simtit nimik nici dupa aia decat la vreo 2 zile am inceput sa simt aerul cum circula prin ureche ce poate fi? imi spuneti si mie va rog frumos va multumesc
0
15-03-2010, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil este un dop de ceara impins mai profund..
trebue sa mergi la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns
90 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.