Nedumerire in privinta unei tumori

11-10-2010
julianms
Nu este medic/terapeut
julianms
(Postez şi un link cu o poză la care am făcut Upload la www.TinyPic.com - subsite al Photobucket)
http://oi54.tinypic.com/1534iyr.jpg

Bună ziua !

Mama mea are o problemă legată de o tumoare care i-a apărut prima oară acum aproape 2 luni, în partea dreaptă a bărbiei.
Acum 3 săptămâni s-a operat la Spt. Universitar Bucuresti, iar acum 10 zile i-au fost scoase cele 2 copci.

Dar de câteva zile tumoarea a apărut o umflătură la marginea de sus a operaţiei (a se vedea poza), nu chiar atat de mare cât era tumoarea iniţială, dar care seamănă cu tumoarea iniţială.

La spital au zis că ar fi de la o infecţie la o măsea, dar pare ciudat acum că tumoarea reapare - nu ştiu dacă de la o infecţie la măsea ar apărea aşa ceva...
Pe diagnosticul de pe biletul de ieşire de la spital scrie cam asa: "tumoră papilomatoasă, traumatizată, mentonieră" - sper că al 2-lea cuvânt e scris corect...
(Menţionez că a fost operată de o doctoră de chirurgie plastică)

1 - Are vreo legătură cumva cu cancerul de piele ?
2 - Cu ce s-ar putea trata tumoarea pe care o are ?
3 - Va trebui să mergem din nou la operaţie ?

4 - Care ar fi cel mai bun spital din Bucuresti unde ar trebui să mergem pentru aşa ceva ?
5 - Umflătura ar putea ceda sau trebuie să ne grăbim să mergem la spital ?

Vă mulţumim mult !
Aşteptăm cu nerăbdare răspunsurile dumneavoastră...

PS Stiu că erau aici pe site nişte consultaţii on-line (dacă mi-aduc aminte era vorba de 3 consultaţii maxim, lunar, sau cam asa ceva). Acum mai există acele consultaţii ?
4 comentarii
0
11-10-2010, ora 23:01
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Acele consultatii online sint pe ---------*

(*modificat de admin)
0
12-10-2010, ora 10:04
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Examen histopatologic s-a facut?
0
12-10-2010, ora 15:01
julianms
Nu este medic/terapeut
julianms
Bună ziua, doamna doctor !

Mama a dat telefon ieri acolo, iar asistenta a zis că "examenul a ieşit bine" şi că să ne ducem să luăm "foaia".
Să fie vorba de acest examen "histopatologic" ? Noi aşa credem.

Si deci ei continuă să spună că ar fi vorba de problema dentară (care ar produce aşa ceva). E posibil aşa ceva ? - mă gândesc că aţi văzut poza al cărei link l-am publicat şi mai sus, adică :

http://oi54.tinypic.com/1534iyr.jpg

(Copy/Paste în browser... Internet Explorer, Firefox...etc..)

Vă mulţumim mult, doamna doctor ! - poate ne puteţi confirma dacă credeţi că despre acest tip de examen este vorba... (dacă e vorba de acel examen şi acela a ieşit într-adevăr bine înseamnă că nu ar fi vorba de cancer de piele ?... sau un alt fel de cancer...)

Iulian _
0
13-10-2010, ora 21:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, examenul histopatologic pune diagnosticul de cancer. Orice decizie teraputica viitoare va depinde de acest examen. Ar fi bine sa discutati despre tratament si cu chirurgul care a operat-o. Numai bine

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.